Home Περιφερειακά Φεστιβάλ Νεολαίας Περιφερειακά Φεστιβάλ Νεολαίας 2011

Περιφερειακά Φεστιβάλ Νεολαίας 2011

ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
Συνοδική επιτροπή Χριστιανικής Αγωγής της Νεότητος


ΝΕΟΙ-ΕΚΚΛΗΣΙΑ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ 2011

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
1. ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ & ΝΗΣΙΩΝ ΙΟΝΙΟΥ 
Αγρίνιο 7 Μαΐου
Διοργάνωση: Ι.Μ.ΑΙΤΩΛΙΑΣ & ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ

2. ΑΤΤΙΚΗΣ, ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ & ΝΗΣΙΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ
Κηφισιά 7 & 8 Μαΐου
Διοργάνωση: Ι.Μ.ΚΗΦΙΣΙΑΣ, ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ & ΩΡΩΠΟΥ

3. ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ & ΗΠΕΙΡΟΥ
Βόλος 14 Μαΐου
Διοργάνωση: Ι.Μ.ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ & ΑΛΜΥΡΟΥ

4. ΘΡΑΚΗΣ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ & ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
Ξάνθη 7 Μαΐου
Διοργάνωση: Ι.Μ.ΞΑΝΘΗΣ & ΠΕΡΙΘΕΩΡΙΟΥ

5. ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ
Πάτρα 14 Μαΐου
Διοργάνωση: Ι.Μ.ΠΑΤΡΩΝ

Συντονισμός: Συνοδική Υποεπιτροπή Καλλιτεχνικών εκδηλώσεων (Μέλη: Ηλίας Λιαμής, Χρυσούλα Τσιμούρη, Βασίλειος Κατσουρός)

 

Ολοκληρώθηκαν με μεγάλη επιτυχία τα Περιφερειακά Φεστιβάλ Νεολαίας 2011

Συμμετείχαν:

2.100 έφηβοι και νέοι
μέλη 95 καλλιτεχνικών ομάδων
(χορωδιών βυζαντινής, ευρωπαϊκής και παραδοσιακής μουσικής 
& παραδοσιακών χορευτικών συγκροτημάτων)
και 
μονωδοί βυζαντινής μουσικής.

Έως 30 Ιουνίου θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα των διαγωνισμών
σε όλες τις Ι.Μητροπόλεις και στο διαδίκτυο.

                                                         

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ & ΝΗΣΙΩΝ ΙΟΝΙΟΥ 
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ:Ι.Μ.ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
Χώρος εκδηλώσεων: "ΑΙΘΟΥΣΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΕΝΩΣΕΩΣ" Αγρινίου
Περιφερειάρχης π. Επιφάνιος Καραγεώργος

 ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΜΑΪΟΥ 5.00μμ
1. Χορωδία Σχολής Βυζαντινής μουσικής Ι.Μ.ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
Χοράρχης: Παντελεήμων Καντάνης α. Καταβασίες Αναστάσιμες
β. Δοξολογία Ήχος γ΄ Μανουήλ γ. Άγιε μου Γιώργη αφέντη μου
2. Χορωδία Ι.Ν.Αγ. Δημητρίου & Αγ. Νικολάου ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ Ι.Μ.ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
Μαέστρος:Αρσινόη Χαμαλέτσου α.Νιώθω άλλη μια φορά β. Πριν χρόνια γ. Ένα ποτάμι
3. Χορευτικό-θεατρικό τμήμα των Παιδικών Συντροφιών των ενοριών Σφακιωτών Ι.Μ.ΛΕΥΚΑΔΟΣ & ΙΘΑΚΗΣ
Χοροδ/λος: Στέφανος Ζακυνθινός α. Καραβάκια β. Μηλιά γ. Μπαρμούνι
4. Χορευτικό Ι.Ν.Αγ.Δημητρίου Κατοχής Μεσολογγίου Ι.Μ.ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
Χοροδ/λος: Παναγιώτης Γαρμπής α. Συρτός β. Ρούσα παπαδιά γ.Τσάμικος Νερατζιά
5. Παραδοσιακό χορευτικό τμήμα της «ΕΝΟΡΙΑΚΗΣ ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ» Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας Λευκάδος
Ι.Μ.ΛΕΥΚΑΔΟΣ & ΙΘΑΚΗΣ
Χοροδ/λος: Παναγιώτα Κάτσενου α. Λεμονιά β. Θιακός γ. Μπάλλος
6. Χορωδία Πνευματικού Κέντρου Ι.Μ.ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ Χ.Ο.Ν. Μεσολογγίου
Μαέστρος: Νεκτάριος Δροσοπαναγιώτης α. Εσπερινός β. Επιστροφή στο χωριό γ.Βαρκούλα απόψε στ'όνειρο
7. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Αγ. Αθανασίου Κατούνης Ξηρομερίου Ι.Μ.ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ (τμήμα αγοριών) Χοροδ/λος: Δημήτριος Κοσμάς Ένας αητός καθότανε Τσάμικος Παιδιά της Σαμαρίνας Συρτό στα τρία
8. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Αγ. Αθανασίου Κατούνης Ξηρομερίου Ι.Μ.ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ (τμήμα κοριτσιών) Χοροδ/λος: Δημήτριος Κοσμάς Μαντήλι Καλαματιανό Καλαματιανός Κοφτός Συρτό στα δύο
9. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Κοιμήσεως της Θεοτόκου Θέρμου Ι.Μ.ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
Χοροδιδάσκαλος: Θωμάς Κυριαζής α. Μες του Αιγαίου τα νερά β. Πηδηχτός της Ρόδου γ. Καλαματιανός
10. Παιδική χορωδία Ι.Ν.Αγ. Δημητρίου Αγρινίου Ι.Μ.ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
Μαέστρος: Ελένη Βαγγέλη α. Μάνα, το μάννα του ουρανού (Στίχοι: Μ.Ελευθερίου, Μουσική:Μ.Θεοδωρίδου)
β. Πού να σε βρώ; (Σπανουδάκης) γ. Πέφτουν τ΄αστέρια βροχή
11. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Αγ. Δημητρίου Νεαπόλεως Αγρινίου Ι.Μ.ΑΙΤΩΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
Χοροδ/λος: Νικόλαος Φλώτσιος α. Διπλός β. Κάτσα γ. Τσάμικος
 ΑΤΤΙΚΗΣ, ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ & ΝΗΣΙΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Ι.Μ.ΚΗΦΙΣΙΑΣ, ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΚΑΙ ΩΡΩΠΟΥ
Πολιτιστικό κέντρο Δήμου Κηφισιάς, Διονύσου και Μυρσίνης 2
Περιφερειάρχης: π.Χρήστος Κατσούλης

ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΜΑΪΟΥ 5.00μμ
1. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Αγ. Γεωργίου Αργυρουπόλεως Ι.Μ.ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
Χοροδ/λος: Πρεσβυτέρα Νασοπούλου-Μήτρου Αικατερίνη α. Λαζώτης β. Συρτός Χανιώτης γ. Ρόδο
2. Παραδοσιακό χορευτικό συγκρότημα Ι.Μ.ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ, ΒΥΡΩΝΟΣ & ΥΜΗΤΤΟΥ
Χοροδ/λος: Αντωνία Κωτσιά α. Καλαματιανός β.Πηδηχτός γ. Συρτός
3. Παραδοσιακό χορευτικό «ΙΣΑΠΟΣΤΟΛΟΙ» Ι.Ν.Αγ.Κωνσταντίνου Ι.Μ.ΠΕΙΡΑΙΩΣ
Χοροδ/λος: Παναγιώτα Κωνσταντίνου α. Σούστα β. Λαζιώτης-Πρινιώτης-Μαλεβιζιώτης γ. Πεντοζάλι & Ζερβόδεξος
4. Παιδική χορωδία Αγ.Αθανασίου Πολυδρόσου Ι. ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗΣ ΑΘΗΝΩΝ
Χοράρχης: Πρωτ. Λάμπρος Ανδρεάκης α. Η τράτα μας (Συρτός Δωδεκανήσου) β. Λεν ήρθη Μάης κι Άνοιξη (Θράκης)
γ. Πέρα στους πέρα κάμπους (Ρόδου)
5. Χορωδία Αγίας Σοφίας Ψυχικού Ι. ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗΣ ΑΘΗΝΩΝ
Μαέστρος: Φραντζικινάκη Θεοδώρα α. Της Λευτεριάς ο τόπος β. Γεια σου χαρά σου Βενετιά
6. Παραδοσιακό χορευτικό «ΚΑΝΕΛΟΡΙΖΑ» Αγ.Αθαν.Πολυδρόσου Χαλανδρίου Ι. ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗΣ ΑΘΗΝΩΝ
Χοροδ/λος: Σταύρος Καρλής α. Συρτός-Χανιώτης β. Τριζάλης-Ανωγιανός Πηδηχτός γ. Πεντοζάλης

ΚΥΡΙΑΚΗ 8 ΜΑΪΟΥ
Α’ ΜΕΡΟΣ (5.00μμ)
1. Χορωδία Βυζαντινής Μουσικής Ι.Μ.ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Χοράρχης: Αναστάσιος Ηλιόπουλος α. Δοξολογία Γ.Βιολακη β. Παρακλητικός κανών εις την Θεοτόκον γ. Θεοτόκε Παρθένε
2. Βυζαντινή χορωδία Ι.Ν.Αγ. Δημητρίου Ι.Μ.ΧΑΛΚΙΔΟΣ
Χοράρχης: Μαρία Καψάλη α. Αντίφωνα Λειτουργικά β. Πολυέλαιος γ. Παρακλητικός κανόνας
3. Χορωδία Σχολής Βυζαντινής Μουσικής Ι.Μ.ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ «ΓΕΡΜΑΝΟΣ Ο ΜΕΛΩΔΟΣ»
Χοράρχης: Ανδρέας Ιωακείμ α. Απόψι τα μεσάνυχτα β. Αϊ Γιώργης γ. Εσείς πουλιάμ’ πετούμενα
4 . Χορωδία Παναγίας Βλαχερνών Αμφιάλης- Κερατσινίου Ι.Μ.ΝΙΚΑΙΑΣ
Μαέστρος: Δημήτριος Αρώνης α. Φύλακας Άγγελος β. Γίνε μαζί μου παιδί γ. Κάνε το χειμώνα καλοκαίρι
5. Λουκία Δαράβαλη / Μονωδός βυζαντινής μουσικής από την Ι.Μ.ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ Άξιον εστί. Τριαδικόν ήχος Β’
6. Χορωδία παραδοσιακής μουσικής Ι.Μ.ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Χοράρχης: Αναστάσιος Ηλιόπουλος Ο Γάμος στα Σελλά Ευρυτανίας
7. Δημήτριος Ζαχαρόπουλος / Μονωδός βυζαντινής μουσικής από την Ι.Μ.ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ Ανοιξαντάριον
8. Βασίλειος Χήρας / Μονωδός βυζαντινής μουσικής από την Ι.Μ.ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ α. Θ’Ωδή Υπαπαντής
β. Στίχοι από Ανοιξαντάρια Γ.Ραιδεστηνού γ. Σε υμνούμεν
9. Χορευτικό τμήμα Μουσικής Σχολής Ι.Ν.Ευρυτάνων Αγίων Ι.Μ.ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Χοροδ/λος: Γεωργία Μανελα α. Χελιδόνι μου γοργό β. Σήμιρα Χριστός Ανέστη γ. Εδώ σε τούτ’ τη γειτονιά
10. Παραδοσιακά χορευτικά Ι.Μ.ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ
Χοροδ/λοι: Τσιριγκούλη Αργυρούλα-Φλώρος Κων/νος-Φυτιλής Αριστείδης α.Σβαρνιάρα-Καραγκούνα
β. Κλειστός Αργιθέας γ. Νταλιάνα-Τσάμικος
11.Παραδοσιακό χορευτικό συγκρότημα Ι.Ν.Αγ.Κων/νου και Ελένης Άνω Λιοσίων Ι.Μ.ΙΛΙΟΥ, ΑΧΑΡΝΩΝ ΚΑΙ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΕΩΣ Χοροδ/λος: Ανδρέας Ατζαμπός Δρώμενο Νησιών Αιγαίου
12. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Αγ. Ιωάννου Μαρκοπούλου Ι.Μ.ΜΕΣΟΓΑΙΑΣ ΚΑΙ ΛΑΥΡΕΩΤΙΚΗΣ
Χοροδ/λος: Γεωργία Μπαγρή α. Συρτός Ηπειρώτικος β. Τασιά (Θεσσαλία) γ. Χασαποσέρβικο (Μ.Ασία)

ΚΥΡΙΑΚΗ 8 ΜΑΪΟΥ
Β’ ΜΕΡΟΣ (7.00μμ)
1. Παιδική και Νεανική χορωδία Ι.Μ.ΣΥΡΟΥ, ΤΗΝΟΥ,ΑΝΔΡΟΥ,ΚΕΑΣ,ΜΗΛΟΥ 
Μαέστρος: Αλέξανδρος Χατζίρης α. Μενεξέδες & ζουμπούλια β. Από ξένο τόπο γ. Τικ τακ
2. Χορωδία Παραδοσιακού Τραγουδιού Ι.Ν.Αγ.Ελεούσης Ι.Μ.ΧΑΛΚΙΔΟΣ
Χοράρχης: Κων/νος Μπασινάς α. Ο Μανωλιός Σκύρου β. Ρουμπαλιά Μ.Ασίας γ. Ρυθμός Καλαματιανός
3. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Παναγίας Παραβουνιωτίσσης Ερετρίας Ι.Μ.ΧΑΛΚΙΔΟΣ
Χοροδ/λος: Δημήτριος Ελευθερίου α. Συρτός β. Καρσιλαμάς γ. Χασαποσέρβικος
4. Χορωδία Ι.Ν.Αγ. Δημητρίου Ι.Μ.ΠΕΙΡΑΙΩΣ
Μαέστρος: Δημήτριος Αρώνης α. Το νόημα της ζωής β. Ζήσε το όνειρο
5. Χορωδία Αγ. Ευθυμίου Κερατσινίου Ι.Μ.ΝΙΚΑΙΑΣ
Μαέστρος: Πέρσα Λαζάρου Τσέρκα α. Γίνονται θαύματα β. Είναι πολύ το λίγο γ. Ποτάμια
6. Παιδική χορωδία Ι.Ν.Αγ. Βαρβάρας Αργυρουπόλεως Ι.Μ.ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
Μαέστρος: Σταυρούλα Πετροπούλου α. Θεέ την ώρα ετούτη(Σ.Σπεράντζα-Στ.Πετροπούλου)
β. Ονειρέψου ελεύθερα (Χρ-Μαρ.Χέβα-B.Coulais) γ. Το τρελοβάπορο (Οδ.Ελύτη-Στ.Πετροπούλου)
7. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Αγ.Βαρβάρας Αργυρουπόλεως Ι.Μ.ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
Χοροδ/λος: Καρεπίδης Ιωακείμ α.Κουλουριαστός β. Ζερβός-τρεμουλιστός γ. Καρσιλαμάς (Ρωμυλία)
8. Παραδοσιακό χορευτικό συγκρότημα «ΚΑΓΚΕΛΑΡΗΣ» Ι.Ναού Αγ.Γεωργίου Καματερού Ι.Μ.ΙΛΙΟΥ, ΑΧΑΡΝΩΝ ΚΑΙ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΕΩΣ Χοροδ/λος: π.Κων/νος Δαρδαμάνης Καγκελάρης
9. Τμήμα Παραδοσιακών Χορών Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Φυλής Ι.Μ.ΙΛΙΟΥ, ΑΧΑΡΝΩΝ ΚΑΙ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΕΩΣ
Χοροδ/λος: Φραγκούλη Έφη α. Καλαματιανός β.Συρτός Αττικής
10. Παραδοσιακό χορευτικό Αγίου Ευθυμίου Κερατσινίου Ι.Μ.ΝΙΚΑΙΑΣ
Χοροδ/λος: Χρήστος Γουρνοπάνος α. Σφαρλής β. Στρεις γ. Ζωναράδικος
11. Παραδοσιακό χορευτικό Αγ. Γεωργίου Κερατσινίου Ι.Μ.ΝΙΚΑΙΑΣ
Χοροδ/λος: Μιχαηλίδης Ιωάννης α. Απτάλικος (Μυτιλήνη) β. Πάτημα (Λήμνος) γ. Μπάλλος (Κεφαλλονιά)
 ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ & ΗΠΕΙΡΟΥ
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ:Ι.Μ.ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ & ΑΛΜΥΡΟΥ
Χώρος εκδηλώσεων: ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, Μελισσιάτικα Βόλου
Περιφερειάρχης Αρχ. Μάξιμος Παπαϊωάννου

ΣΑΒΒΑΤΟ 14 ΜΑΪΟΥ 5.00μμ

1. Παιδική χορωδία και ορχήστρα Ι.Μ.ΣΕΡΡΩΝ & ΝΗΓΡΙΤΗΣ
Μαέστρος: Χρήστος Καλλίας α. Αξίζει ν’αγαπάς β.Μητέρα γη γ.Καλοκαιράκι όλη μου η ζωή
2. Άγγελος Γούναρης / Μονωδός Βυζαντινής μουσικής από την Ι.Μ.ΣΕΡΡΩΝ & ΝΗΓΡΙΤΗΣ «Το τρεχαντήρι»
3. Νεανική χορωδία Ι.Ν.Αγίου Αθανασίου Μπάρας Τρικάλων Ι.Μ. ΤΡΙΚΚΗΣ & ΣΤΑΓΩΝ
Μαέστρος: Λεωνίδας Πλαστάρας α. Το σκοτεινό τρυγόνι (Αλ.Παπαδιαμάντη-Μανώλη Λιαπάκη)
β. Τα τζιτζίκια (Οδ.Ελύτη-Λ.Κοκοτου) γ. Ειρηνη (π.Γεωργίου Στεφα)
4. Βασίλειος Κελεμπέκης / Μονωδός Βυζαντινής από την Ι.Μ.ΣΕΡΡΩΝ & ΝΗΓΡΙΤΗΣ
Ψαλτοτράγουδο "Στου Βοσπόρου τ’αγιονέρι"
5. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Κοιμήσεως Θεοτόκου Ι.Μ.ΣΕΡΡΩΝ & ΝΗΓΡΙΤΗΣ
Χοροδ/λος: Ανδρέας Λιόντας α. Σερραϊκός β. Γερακίνα (Νιγρήτας) γ. Καρσιλαμάς-Αντικρυστός
6. Παιδική χορωδία Ι.Μ. ΒΕΡΟΙΑΣ, ΝΑΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΜΠΑΝΙΑΣ
Μαέστρος: Τσουκαλάς Θωμάς α.Γεια σου κύριε Μενεξέ β.Στη Σέριφο ήσουν πουλί γ.Η μάνα του Αλέξανδρου
7. Παραδοσιακό χορευτικό κατηχητικού σχολείου Αγ. Παρασκευής Φλαμουλίου Ι.Μ. ΤΡΙΚΚΗΣ & ΣΤΑΓΩΝ
Χοροδ/λος: Ευαγγελία Γρηγορίου α. Ξεσυρτός Θράκης β. Ζωναράδικος γ. Μπαϊτούσκα
8. Παιδική και νεανική χορωδία Ι.Μ.ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ ΚΑΙ ΑΛΜΥΡΟΥ
Μαέστρος: Μαριάννα Σαμαρτζή α.Πέτρινα χρόνια β.Μια Ελλάδα Φως γ.Conk Partiro-Ποτέ ξανά
9. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Αγίου Αθανασίου Πυργετού Τρικάλων Ι.Μ. ΤΡΙΚΚΗΣ & ΣΤΑΓΩΝ
Χοροδ/λος: Ηλίας Ζαχαράκης α. Τσάμικος β. Σβανιάρα γ. Συρτό (Θεσσαλίας)
10. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Αγίου Αθανασίου Μπάρας Τρικάλων Ι.Μ. ΤΡΙΚΚΗΣ & ΣΤΑΓΩΝ
Χοροδ/λος: Μαρία Μπίτη α. Πατινάδα του γάμου β. Ωραία είναι η νύφη μας γ. Μπεράτης
 ΘΡΑΚΗΣ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ & ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ:Ι.Μ.ΞΑΝΘΗΣ & ΠΕΡΙΘΕΩΡΙΟΥ
Χώρος εκδηλώσεων: Δημοτικό Αμφιθέατρο Ξάνθης
Περιφερειάρχης π.Παντελεήμων Μουτάφης

ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΜΑΪΟΥ
Α' ΜΕΡΟΣ (5.00μμ)
 1. Παραδοσιακό χορευτικό Ενοριακών συνάξεων Ι.Ναού Αγ. Γεωργίου Γιαννιτσών Ι.Μ.ΕΔΕΣΣΗΣ, ΠΕΛΛΗΣ & ΑΛΜΩΠΙΑΣ
(παιδικό τμήμα) Χοροδ/λοι: Μάγγου Χριστίνα, Γουργουλα Δέσποινα α.Πέρα στον πέρα μαχαλά-τσάμικος β. Ζαγορίσιος γ. Κοφτός 2. Παραδοσιακό χορευτικό Ε.Ν.Ε. Ι.Ν.Αγ. Παντελεήμονος Πολίχνης Ι.Μ.ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΕΩΣ
Χοροδ/λος: Αγάπη Θαμνίδου α. Συρτός β. Ζαγορίσιος γ. Φυσούνι
3. Παραδοσιακό χορευτικό Ενοριακών συνάξεων Ι.Ναού Αγ. Γεωργίου Γιαννιτσών Ι.Μ.ΕΔΕΣΣΗΣ, ΠΕΛΛΗΣ & ΑΛΜΩΠΙΑΣ (εφηβικό τμήμα) Χοροδ/λοι: Γουργουλα Δέσποινα, Κυριαζής Θεοχάρης α.Σύρε Σύρε β. Σαρακίνα γ. Ζαραμο/Χασαπομακεδονικό 4. Νεανική χορωδία Αγίου Φωτίου Ι.Μ.ΚΙΤΡΟΥΣ, ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΠΛΑΤΑΜΩΝΟΣ
Μαέστρος: Φυτοπούλου Θεοδοσία α.Για τον Αλέξ.Παπαδιαμάντη στ. Δημ. Γιαλαμά, μουσ. Χρ. Τσιαμούλη β. Η μέρα της Λαμπρής ποίηση Διον.Σολωμού, μουσ. Χρ. Τσιαμούλη γ. Πολλά δεν θέλει ο άνθρωπος ποίηση Οδ. Ελύτη, μουσ. Δημ Λάγιου
5. Παιδική χορωδία Αγ.Παντελεήμονος Μεσημερίου Ι.Μ.ΚΑΣΣΑΝΔΡΕΙΑΣ
Μαέστρος: Πηνελόπη Καραματσούκη α. Ουράνιο τόξο β. Φωτιά στα σύνορα της γης γ. Θα βρεθούμε ξανά
6. Παιδική χορωδία Ι.Ν.Αγ.Προφήτη Ηλιού Πυλαίας Ι.Μ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Μαέστρος: Ελεονώρα Καλαϊτσίδου α. Τσάμικος Μ.Χατζιδάκι β. Το αστεράκι H.Schutz/Χ’’Ιωαννίδη γ. Στην Ποταμιά Μ.Χατζιδάκι
7. Ενοριακή Χορωδία νέων Ι.Ν.Αγ. Παντελεήμονος Πολίχνης Ι.Μ.ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΕΩΣ
Μαέστρος: Μαρία Χαραλαμπίδου-Κυνηγοπούλου Χριστίνα α. Ήχος και βροχή β. Μια Ελλάδα φως γ. Πέφτουν τ’αστέρια
8. Νεανική χορωδία Ι.Ν.Αγ.Προφήτου Ηλιού Πυλαίας Ι.Μ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Μαέστρος: Βίκτωρ Γλυκίδης α. Ω Πάσχα το Μέγα Ιερωνύμου τραγ.Κύπρου 16ος αι.
β. Ανάγκη να σε πάρω εγώ Μ.Χ’’δάκι /επ.Β.Γλυκίδη γ. Siyahamba Λαϊκό Αφρικής
9. Χορωδία Ι.Ν.Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου Ι.Μ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Μαέστρος: Μαρία-Έμμα Μελιγγοπούλου α. Salve Regina X. Busto β. A Νativity J.Taverner γ. Vere lanquores nostros A.Lotti
10. Παιδική χορωδία Ι.Ν.Αγ.Βαρβάρας Α.Τούμπας Ι.Μ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Μαέστρος: Ελεονώρα Καλαϊτζίδου α. Rock my soul spiritual song β. Που’ναι πιο καλά Μ.Θεοδωράκη
γ. Δώδεκα μαντολίνα Μ.Πλέσσα
11. Νεανική χορωδία Αγ. Παντελεήμονος Καλαμαριάς Ι.Μ.ΝΕΑΣ ΚΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
Μαέστρος: π.Θεόδωρος Τσαμπατζίδης α. Ωδή στην Ειρήνη Στ. Μ.Πετρόπουλος-Μουσ. π.Θεόδωρος Τσαμπατζίδης β. Του μικρού βοριά Οδ. Ελύτη-Μ. Θεοδωράκη γ. Το τραγούδι του Καραϊσκάκη Στ. Θεόδ. Σαντάς-Μουσ. π. Θεόδ. Τσαμπατζίδης

Β’ ΜΕΡΟΣ (7.00μμ)
1. Κουτζιάρης Άγγελος / Μονωδός βυζαντινής μουσικής από την Ι.Μ.ΙΕΡΙΣΣΟΥ, ΑΓ.ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΔΑΜΕΡΙΟΥ
α. Ανέβη ο Ιησούς εις Ιεροσόλυμα β. Άξιον εστί Πλ.Β’ γ. Εις το μνήμα Σε επεζήτησε
2. Χορωδία Ι.Ν.Αγ. Γεωργίου και Ι.Ν.Παναγίας Γαλάτιστας Ι.Μ.ΙΕΡΙΣΣΟΥ, ΑΓ.ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΔΑΜΕΡΙΟΥ
Μαέστρος: Κουνάδου Μαρία α. Αγάπη β. Ταξίδι Ιθάκης γ. Φίλε μου
3. Καλυβιώτης Κων/νος / Μονωδός βυζαντινής μουσικής από την Ι.Μ.ΙΕΡΙΣΣΟΥ, ΑΓ.ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΔΑΜΕΡΙΟΥ
α.Κύριε τον παράλυτον ήχος πλ.δ’ Κ.Πρίγγου β. Εις το μνήμα Σε επεζήτησεν Ηχος Γ’ Κ.Πρίγγου
γ. Στίχος από Αρχή Δοξολογίας Ήχος πλ.δ’ χρωματικός
4. Παραδοσιακό χορευτικό Ε.Ν.Ε. Ι.Ν.Αγ. Αθανασίου Ευόσμου Ι.Μ.ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΕΩΣ
Χοροδ/λος: Παρασκευή Τσιαδίμου α. Ικαριώτικος β. Ροδίτικος γ. Πυργώτικος Χίου
5. Παραδοσιακό χορευτικό Ε.Ν.Ε. Ι.Ν. Αγ. Αθανασίου Παλαιοκάστρου Ι.Μ.ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΕΩΣ
Χοροδ/λος: Χρήστος Τερζής α. Μπεράτι (Θεσσαλία) β. Καλαματιανός γ. Τσάμικος
6. Κατακης Άγγελος / Μονωδός βυζαντινής μουσικής από την Ι.Μ.ΞΑΝΘΗΣ & ΠΕΡΙΘΕΩΡΙΟΥ
α. Δοξαστικό Αίνων της Κυριακής των Πατέρων β. Δοξαστικό Αίνων της Κυριακής της Πεντηκοστής γ. Στίχοι από τη δοξολογία
7. Παιδική χορωδία Ι.Ν.Αγ.Ελευθερίου Ι.Μ.ΞΑΝΘΗΣ & ΠΕΡΙΘΕΩΡΙΟΥ
Μαέστρος: Πολύτιμος Θεοδωρίδης α.Το καραβάκι (Παραδοσιακό Εύβοιας) β.Το θαλασσινό τριφύλλι (Οδ.Ελύτη)
γ. Χρυσοπράσινο φύλλο (Λεων. Μαλένης)
8. Καραγιαννίδης Πρόδρομος / Μονωδός βυζαντινής μουσικής από την Ι.Μ.ΞΑΝΘΗΣ & ΠΕΡΙΘΕΩΡΙΟΥ
α. Αναστάσιμη Ωδή β. Αναστάσιμο Πασαπνοάριο γ. Αναστάσιμος Ημέρα
9. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Ν.Αγ.Ελευθερίου Ι.Μ.ΞΑΝΘΗΣ & ΠΕΡΙΘΕΩΡΙΟΥ
Χοροδ/λος: Ριτζαλέου Ευαγγελία α. Κορακιανίτικος β. Αϊ-Γιώργης (Χοροί Κέρκυρας) γ. Χασάπικος (Κων/λη)
ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ:Ι.Μ.ΠΑΤΡΩΝ
Χώρος εκδηλώσεων: ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΛΕΤΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ Τ.Ε.Ι. ΠΑΤΡΩΝ
 Περιφερειάρχης Αρχ. Χρύσανθος Στελλάτος
ΣΑΒΒΑΤΟ 14 ΜΑΪΟΥ

Α' ΜΕΡΟΣ (5.00μμ)
1. Βυζαντινή χορωδία Σχολής Βυζαντινής μουσικής Ι.Μ.ΗΛΕΙΑΣ
Χοράρχης: Γεώργιος Παπαγεωργίου α. Άξιον εστί β. Τύπον της αγνής λοχείας Ωδή Θ’ ήχ. α’
γ. Αναστάσεως ημέρα Δοξαστικό Πάσχα ήχ.πλ.α’
2. Παιδικό τμήμα Σχολής Βυζαντινής μουσικής Ι.Μ.ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Χοράρχης: Κισκηρέας Κυριάκος α. Αίνοι σύντομοι ήχου πλ.δ’ β. Αναστάσεως ημέρα.. Δοξαστικό Πάσχα
γ. Δούλοι Κυρίου..Πολυέλεος σύντομος κατά το ύφος Αγ. Όρους
3. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Μ.ΚΥΘΗΡΩΝ & ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ (Τμήμα παιδιών δημοτικού)
Χοροδ/λος: Χατζοπούλου Ελένη α.Κόκκινο Σπαλέτο ή Μπουρδάρης β. Αη Γιώργης γ. Καραβίτικος
4. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Μ.ΓΟΡΤΥΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΕΩΣ
Χοροδ/λος: Νικόλαος Αθανασόπουλος α. Τσάμικος β.Καλαματιανός γ. Τσακώνικος
5. Παραδοσιακό χορευτικό Ι.Μ.ΚΥΘΗΡΩΝ & ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ (Τμήμα παιδιών γυμνασίου-λυκείου)
Χοροδ/λος: Χατζοπούλου Ελένη α. Μεσαρίτικος β. Ζαγαράκια γ. Παλαιϊκός
6. Παραδοσιακή χορωδία Σχολής Βυζαντινής μουσικής Ι.Μ.ΗΛΕΙΑΣ
Χοράρχης: Γεώργιος Παπαγεωργίου α. Της τριανταφυλλιάς τα φύλλα (ήχ.Α’ Μ.Ασία) β. Ντε βρε ντε (ήχ.Α’ –Μελί Μ.Ασίας)
γ. Ο χορός των κουταλιών (ήχ. Δευτερόπρωτος-Σίλλη Ικονίου
7. Σπυρόπουλος Κωνσταντίνος / Μονωδός βυζαντινής μουσικής από την Ι.Μ.ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Χερουβικό Γρ.Πρωτοψάλτου ηχ. Γ’
8. Παραδοσιακό χορευτικό ενοριακής συντροφιάς Ι.Ν.Αγ.Δημητρίου Ι.Μ.ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Χοροδ/λος: Ευάγγελος Λαμπρόπουλος α. Τ’ ε-γα Πάσκα χορόν β. Σ’ αβιτσας χορόν γ. Ντιπασκα χορόν (Φαρασα Καππαδοκίας)
9. Χορευτικός όμιλος Aιγίου Ι.Μ. ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ & ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ
Χοροδ/λοι: Κοιλιάς Χρήστος - Βαγενά Χρύσα α. Καλαματιανό β. Κλέφτικο γ. Γιούρια τασιά
10. Παραδοσιακό χορευτικό «Αγγέλων συντροφιά» Ι.Ν.Αγ. Ιωάν. Χρυσοστόμου & Αγ.Δημ. Αρκάδου Καλαμάτας Ι.Μ.ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ Χοροδ/λος: Καρύγιαννης Παναγιώτης α.Μαντήλι Καλαματιανό
β. Σου’πα μάνα μ’ (Πελοπόννησος) γ. Χορός των Αγγέλων (Αν.Θράκη)

Β’ ΜΕΡΟΣ (7.00μμ)
1. Νεανική Πολυφωνική χορωδία Πάτρας Ι.Μ. ΠΑΤΡΩΝ
Μαέστρος: Ελένη Παπαδοπούλου-Αραβαντινού α. Θαλασσάκι –εναρμ. Λουκάς Αδαμόπουλος
β. Άρνηση (Γ.Σεφέρη-Μ.Θεοδωράκη) γ. African AlleluJa” Jay Althouse
2. Χορωδία Σχολής Βυζαντινής μουσικής Ι.Μ.ΠΑΤΡΩΝ "ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΣ"
Χοράρχης: Παναγιώτης Ρούβαλης α. 6 στίχοι από ψαλμό «ΕΞΟΜΟΛΟΓΕΙΣΘΕ ΤΩ ΚΥΡΙΩ» β. Σαν πήραμε κατήφορο Ρούμελης γ. Να ε΄χα νεράντζι νάριχνα Συρτό Πελοποννήσου
3. Ζαφειράκης Παύλος / Μονωδός βυζαντινής μουσικής από την Ι.Μ. ΠΑΤΡΩΝ
α. Η των Πατρέων Σε πόλις ήχ.Α’ β. Βασιλεύ Ουράνιε
4. Μάριος Σαράντης / Μονωδός βυζαντινής μουσικής από την Ι.Μ. ΠΑΤΡΩΝ α. Ω του παραδόξου θαύματος ήχ α’
β. Στίχοι από τον Πολυέλαιο "ΛΟΓΟΝ ΑΓΑΘΟΝ" ΗΧΟΣ πλ.δ’
5. Χορωδία Χ.Φ.Δ. Ι.Μ. ΠΑΤΡΩΝ
Μαέστρος: Ρεγγίνα Αραβαντινού α. Αναστάσιμος Γ.Βερίτη- Α.Βαλληνδρά
β. Θέλω να ‘ρθεις Στίχοι και μουσική Ε.Ινεπολόγλου γ. Αναζητητές –Χ.Μ.Ο.
6. Καλλιτεχνική ομάδα ενορίας Γενεσίου Τιμίου Προδρόμου Παραλίας Πατρών με την Ε.Κ.Π. «ΔΙΨΩ» Ι.Μ. ΠΑΤΡΩΝ
Υπεύθυνη: Αθανασοπούλου Βασιλική α. Βαρκάκι με πανί β. Το ουράνιο τόξο γ. Τόπος και θάλασσα.
Τραγουδούν Μαριάμ Ρουμελιώτη και Εμμανουήλ Ρουμελιώτης.
7. Παραδοσιακό χορευτικό Αγ. Δημητρίου Πατρών και Αγ. Ειρήνης Ριγανοκάμπου Ι.Μ. ΠΑΤΡΩΝ
Χοροδ/λος: Στεφανόπουλος Ιωάννης α. Μπαϊντούσκα β. Ζωναράδικος γ. Μιλήσω
8. Παραδοσιακό χορευτικό τμήμα εκκλ.συνάξεων Ι.Ν.Γενεσίου Τιμίου Προδρόμου Ι.Μ. ΠΑΤΡΩΝ
Χοροδ/λοι: Δεληγιώργη Γεωργία - Ρουμελιώτη Μαρία α. Καμακάκι β. Ψαροπούλα γ. Μπάλος
9. Παραδοσιακό χορευτικό Αγίας Μαρίνας Ι.Μ. ΠΑΤΡΩΝ
Χοροδ/λος: Μαντάς Δημήτριος α. Τσακώνικος β. Καλαματιανός γ. Τσάμικος
10. Χορωδία Ι.Ν.Αγ. Νεκταρίου Ι.Μ. ΠΑΤΡΩΝ
Μαέστρος: Σέλληνα Κων/να α. Θαλασσάκι μου β. Μυρτιά γ. Φουρτούνα
11. Παραδοσιακό χορευτικό Αγίου Νεκταρίου Ι.Μ. ΠΑΤΡΩΝ
Χοροδ/λος: Ουρανία Κωνσταντινοπούλου α. Ικαριώτικος β. Πηδηχτός γ. Ζωναράδικος




Δείτε πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό από τα Περιφερειακά Φεστιβάλ Νεολαίας και τους Διαγωνισμούς εφήβων και νέων 2010


Περιφερειακά Φεστιβάλ 2010

Αποτελέσματα διαγωνισμών εκφράσεως και δημιουργίας 2010
Τελετή Βραβεύσεων 2010

Δείτε ακόμα στην κατηγορία: Περιφερειακά Φεστιβάλ Νεολαίας 2010 »
Site Created by Pixel Orange